اصول تفکر خلاق یا در گفتگوی درونی خود دموکرات باشید

اصول تفکر بر اساس اصول دیالوگ سقراط

تفکر چیست؟ سوالی است پاسخ به آن کار راحتی نیست. نه فقط چون نیاز به دانشی پیچیده دارد، بلکه بحثی است که هر شخص با توجه به تجربه خود از عمل به آن (تفکر) تعریفی شخصی را از آن در ذهن دارد. به نظر نگارنده، این گفتگوی درونی و بحث میان خود تفکر کننده با خودش است که به اصطلاح به آن تفکر می گویند. البته نمی توان تفکر را دقیقا با گفتگوی درونی هم رده در نظر گرفت، چرا که ناشنوایان مادرزاد نیز بشر متفکر هستند، اما عجالتاً با این فرض بحث را آغاز می کنیم تا موضوع را بسط دهیم.

برای تفکر بهتر (مفیدتر) باید اصول دیالوگ را بشناسیم

اگر تفکر را به عنوان گفتگوی درونی میان دو دیدگاه ذهنی قبول کنیم. نخستین گام، یافتن راهکاری برای هر چه بهتر پیش رفتن، این گفتگو میان دو طرف گفتگو است. این نتیجه بهتر به معنای موفقیت یکی از طرفین نیست، بلکه در دیالوگ ایده آل قرار است که هر دو طرف مذاکره با شنیدن نقطه نظری دیگری به موضوع مورد بحث، به پاسخی جدید و مشترک می رسند که به طور جداگانه این امکان وجود نداشت.  این راهکار، از سوالات ذهنی یکی از نخستین فیلسوفان شناخته شده بشر «سقراط» است. به طور کلی دیالوگ سقراطی بر سه اصل بنا شده است.

  • جست و جوی حقیقت
  • اگاهی به نادانی خویش
  • دیالوگ زنده تر از نوشتار

پس فرض این است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب از تفکر، باید از اصول دیالوگ پیروی کرد. حال در ادامه این ۳ اصل طلایی دیالوگ سقراط را بر روی شیوه تفکر (دیالوگ درونی) همانند سازی می کنیم.

سفر قهرمان برای کشف اکسیر خلاقیت

تمام داستان‌ها و افسانه‌های کهن مانند «ملک جمشید»، «سلطان مار»٬ «رستم و هفت‌خوان»٬ «آلیس در سرزمین عجایب»، «سفرهای گالیور» و حتی افسانه‌های مدرن مثل «جنگ ستارگان» و «ماتریکس» از یک اصول و چارچوب مشخص از مراحل داستانی تشکیل شده‌اند که اولین‌بار جوزف کمبل در کتاب «قهرمان هزار چهره» آن را معرفی کرد. سفر قهرمانانه یا سفر قهرمان دارای ۳ مرحله کلی  با ۱۷ زیر مرحله است. البته الزامی به وجود همه مراحل نیست و در بسیاری از داستان‌ها (بسته به طرح و روایت) بعضی از مراحل حذف‌شده ولی اسلوب کلی سفر قهرمان که شامل: «جدایی»، «تشرف» و «بازگشت» است حفظ شده.

در مرحله جدایی، قهرمان که درگیر روند معمول زندگی خود است، تحت تاثیر اتفاقی غیر معمول مجبور به ترک روال زندگی خود شده و دعوت روزگار را برای کسب تجربه جدید در دنیای ناشناخته‌ها می‌پذیرد.

در مرحله تشرف، قهرمان داستان ما وارد دنیای ناشناخته‌ها می‌شود و با مشکلات و اتفاقات دست و پنجه نرم می‌کند. عموما بخش اعظمی  از این مشکلات از ناشناخته بودن محیط است و در روند داستان، قهرمان با کسب تجربه‌های ارزشمند می‌تواند شرایط دنیای ناشناخته  را بپذیرد و به نفع خود تغییر دهد.

در بازگشت به عنوان مرحله آخر، قهرمان باید به دنیای خود بازگردد تا تجربه خود را در دنیای خودش (که از آنجا آمده) به کار ببندد. بازگشتی که در برخی افسانه‌ها بدون دردسر است و گاهی پر از فراز و نشیب.

سرگذشت یک طراح بازی

قصه ‏گوی تیم شخص دیگری است، من بیشتر به تاریخ علاقه دارم و راستش را بخواهید هر چیزی را که می‏ خواهم بفهمم (یا بفهمانم) از روند و سیر تاریخی ‏اش شروع می‏کنم. تا به حال فکر کردید که چرا بشر، روزی سلطان جنگل شده است؟ احتمالا بسیاری مغز را دلیل آن می‏ دانید ولی با کمی جستجو درمیابید که بشر در مقایسه با دلفین، نهنگ و حتی حشره‏ خوار مغز قابل افتخارتری ندارد! در مقایسه با تمام موجودات زنده با مغز مشابه انسان، «فیزیک بدنی» و داشتن مزایایی چون انگشتان دست دومفصلی است که برتری انسان شد. می‏ دانید چرا؟ چون بشر با این فیزیک توانست روی محیط اطرافش تاثیر بگذارد. بدون اقدام به تغییر روندها، هیچ تجربه و دانش جدیدی کسب نمی‏ شود. احتمالا موجودات مختلف زنده دارای مغز زیادی حوصله‏ شان سر می‏ رود ولی تنها انسان است که می‏ تواند با تغییر در محیط اطراف (شاید نخستین بار با شکستن شاخه درخت) جهانش را دچار تغییری در روند معمولش کند و این کسب تجربه که به واسطه مغز جوینده و فیزیک بدنی متناسب سبب شد تا زمانی در حدود بیش از ۴۰هزار سال «بشر توانست پیش سلطان جنگل شود.»